Pojemniki komunalne służą nie tylko w gospodarstwach domowych. Większe kontenery na odpady znajdują zastosowanie przy blokach i apartamentowcach, hotelach czy przy budynkach biurowych. Jeszcze inne pojemniki na odpady wykorzystywane są w przestrzeniach miejskich. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie cechy posiada dany kontener, szczególnie pod względem możliwości transportowych oraz pojemności.

Pojemniki komunalne przy gospodarstwie domowym

Segregacja odpadów komunalnych to ważny element zarządzania gospodarstwem domowym. Często brak odpowiedniego rozdzielania odpadów wiąże się z większymi opłatami za wywóz śmieci. W związku z tym warto zaopatrzyć się w kilka koszy, które będą w bezpieczny sposób przechowywać zgromadzone śmieci. Rozwiązaniem ułatwiającym segregację odpadów jest zakup:

  • pojemników w różnych kolorach (lub z kolorowymi klapami),
  • jednakowych pojemników, które następnie zostaną przez nas odpowiednio oznaczone.

Zdecydowanie prostszą opcją jest wybór koszy odpowiednio oznaczonych już przez producenta. W sklepie ArtBud dostępne są m.in. kosze na śmieci PE-120 P011, które występują w różnych wersjach kolorystycznych. Dodatkowo tego typu pojemnik plastikowy na śmieci posiada kółka jezdne oraz jest wykonany z odpornych na warunki atmosferyczne materiałów. Znajdzie zatem zastosowanie zarówno wewnątrz, np. szkół czy biurowców, jak i przed domami prywatnymi, ponieważ wyposażony jest także w uchwyt grzebieniowy umożliwiający opróżnianie przez śmieciarkę.

Dla osób preferujących metalowe pojemniki komunalne z blachy ocynkowanej, rozwiązaniem jest samodzielne oznakowanie koszy. Najlepiej zrobić to za pomocą farby. Niektórzy producenci oferują dodatkową usługę grawerowania bądź znakowania tego typu pojemników, jak w przypadku metalowego pojemnika SM 80. W tym przypadku opcjonalne jest również zastosowanie kółek.

Większe kontenery przy budynkach wielomieszkaniowych

W przypadku bloków, apartamentowców, biurowców, szkół, hali oraz innych dużych zakładów, małe kontenery o pojemności ok. 120 litrów mogą zbyt szybko się przepełniać, co nie tylko generuje dodatkową pracę, ale i zagraża środowisku. W związku z tym wybór pojemników powinien być dostosowany do ilości i szybkości generowania odpadów.

Pojemniki komunalne o pojemności 1100 litrów będą odpowiednie do przechowywania dużej ilości śmieci. Jednym z modeli, które dodatkowo mają kilka wersji kolorystycznych, ułatwiających segregację, jest kontener PE-1100 P010. Ten kosz został wykonany z wysokiej gęstości polietylenu, posiada płaską bądź półokrągłą klapę oraz jest dostosowany do opróżniania przez śmieciarki różnego typu. Dodatkowo posiada cztery koła z hamulcem, który uniemożliwi przesuwanie przez wiatr, jeśli zostanie umieszczony na otwartej przestrzeni. W przypadku kontenerów o dużo większej pojemności, w ofercie dostępne są także metalowe.

Specjalistyczne pojemniki na odpady

Poza standardowymi pojemnikami i kontenerami na śmieci, dostępne są również dedykowane konkretnym miejscom ich instalacji. Mogą to być:

  • pojemniki na odpady niebezpieczne,
  • kosze plażowe,
  • pojemniki na bioodpady,
  • kontenery z drutu ocynkowanego.

Pierwsze z nich, pojemniki na odpady niebezpieczne, dzielą się w zależności od rodzaju odpadów. Mogą to być m.in. beczki z metalowymi opaskami zaciskowymi do odpadów emitujących zapachy lub pylących oraz pojemniki z polipropylenu do składowania lamp czy żarówek. Każdy z tego typu pojemników ma inne właściwości oraz został wykonany z innego materiału, który zapewnia bezpieczne przechowywanie. Kosze plażowe charakteryzują się tym, że są zazwyczaj otwarte i przewiewne. Posiadają także mocowania na worki oraz opcjonalnie podstawę betonową. Znane również w gospodarstwach domowych pojemniki na bioodpady są podobne do standardowych koszy na śmieci, jednak często posiada dodatkowe otwory wentylacyjne oraz jest w charakterystycznym, brązowym kolorze. Ostatnie z wymienionych specjalistycznych pojemników komunalnych to kontenery z drutu ocynkowanego, zapewniające przewiew i jednocześnie ograniczające dostęp do środka. Występują w różnych wersjach, w zależności od pojemności, koloru czy wielkości oczek siatki z drutu.