Zalety pieców wolnostojących

Czy urokiem i ciepłem kominka można cieszyć się tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na kosztowny kominek tradycyjny, który zajmie wiele miejsca? Na szczęście nie. Można bowiem zastosować inne rozwiązanie – pod wieloma względami nawet lepsze – którym jest wolnostojący piec kominkowy, który poza stylowym wyglądem jest w stanie dostarczyć nie mniej przyjemnego ciepła niż kominek tradycyjny. Ale to nie wszystkie zalety, jakie czekają na użytkowników pieców wolnostojących, które powszechnie nazywa się kozami.

piec wolnostojący

Cena

Jedną z najbardziej przekonujących korzyści, jakie mają do zaoferowania piece wolnostojące, jest ich cena – dużo niższa niż w przypadku kominka tradycyjnego. Ponadto, tak zwane kozy są produktem, który ma bardzo małe wymaganie przestrzenne. Nie chodzi tu tylko o to, że można je postawić w dowolnym pomieszczeniu, jeśli tylko znajduje się w nim połączenie w przewodem kominowym. Mają one również mniejsze rozmiary, a tym samym zajmują mniej przestrzeni i świetnie sprawdzają się nawet w niewielkim pokoju.

Prosty montaż

Kolejną zaletą kozy jest jej montaż, który nie wymaga wsparcia specjalisty. Niemal każdy może samodzielnie sobie z tym poradzić. A jeśli przyjdzie taka potrzeba, równie łatwo można taki piec zdemontować i przenieść w inne miejsce. Tu dodajmy, że kozy są dość lekkim rozwiązaniem. Ciepło, które jest emitowane przez piec wolnostojący jest wydajne. Można za jego pomocą ogrzewać nie tylko pojedyncze pomieszczenie. W związku z tym koza to efektowne i praktyczne alternatywne źródło ogrzewania domu. Ten piec emituje ciepło całą swoją powierzchnią – w tym także stalową rurą łączącą kozę z kominem.

Niskie koszty eksploatacji

Nie tylko cena pieca wolnostojącego jest atrakcyjna. Niskie koszty wiążą się także z eksploatacją tego urządzenia. Wykorzystywanym w tym urządzeniu grzewczym paliwem jest najczęściej drewno, choć można także nabyć kozę, w której pali się brykietem, węglem kamiennym, brunatnym czy antracytem. A w parze z tanim ogrzewaniem idzie tutaj ekologia. Kozy emitują minimalne ilości szkodliwych substancji, co jest efektem wykorzystywania techniki wtórnego spalania oraz katalizatora, który zajmuje się dopalaniem wytwarzających się spalin.

Regulacja mocy

Kolejną zaletą pieców wolnostojących jest możliwość regulacji mocy urządzenia. Mechanizm ten jest bardzo prosty – użytkownik po prostu reguluje za pomocą przepustnicy ilość dopływającego powietrza. Ale warto dodać, że nowoczesne modele mają regulowaną moc już za pomocą praktycznego termostatu.

Walory estetyczne

Mówiąc o zaletach pieców wolnostojących, nie można nie wspomnieć o ich efektownym wyglądzie. Mogą być one utrzymane w stylu klasycznym (finezyjnym i eleganckim), jak i nowoczesnym (zwykle minimalistycznym). Ponadto, nowoczesne kozy mogą być wyposażone w praktyczne funkcje dodatkowe, takie jak piekarnik. Dzięki temu można jednocześnie ogrzewać pokój oraz wygodnie i ekonomicznie przygotowywać obiad lub ciasto. A to sprawia, że taka koza to rozwiązanie, które warto zastosować także w domku letniskowym.

Bogata i zróżnicowana pod każdym względem oferta pieców wolnostojących sprawia, że każdy znajdzie produkt idealny do swoich potrzeb.