Boiler elektryczny

Jak inaczej określany jest pojemnościowy podgrzewacz wody? To zwyczajnie bojler, ewentualnie kocioł parowy, zbiornik ciepłej wody użytkowej. Jak najbardziej podstawowym elementem bojlera jest jak bez trudu się domyślić: zasobnik ciepłej wody. Zbiornik bojlera nierzadko ma izolację termiczną, dzięki której można skutecznie zmniejszyć straty ciepła. Woda przeważnie w bojlerze jest podgrzewana bądź to grzałką elektryczną albo szczerze termostatem. Czasami stosowany jest wymiennik ciepła z centralnego ogrzewania. Są także wszystkim niezwykle dobrze znane bojlery, w których woda podgrzewana jest palnikiem gazowym. Bojlery wykorzystywane są dzisiaj niezwykle ochoczo – bezspornie są to urządzenia które są częściej użytkowane w domach, mieszkaniach aniżeli przepływowe podgrzewacze wody. Bez wątpienia jest to spowodowane faktem, że w domach czy również mieszkaniach dosyć raz za razem używa się ciepłą wodę – a to oczywiście daje dosyć duże oszczędności jeżeli mamy na myśli energię elektryczną.

Bez wątpienia w każdym mieszkaniu można znaleźć jakiś podgrzewacz wody – no może praktycznie w każdym. W domach stosuje się głównie podgrzewacze pojemnościowe, względnie rzadko stosuje się podgrzewacze przepływowe. Jeśli rozchodzi się o podgrzewacze pojemnościowe jest to niezwykle dobre urządzenie tam, gdzie zaplanowany jest spory wydatek wody, a toteż faktycznie mocny strumień wody przez długi czas. Oczywiście jest tutaj dosyć spore pole manewru przez to, że podgrzewacze te mają najróżniejsze pojemności wody. Jeśli tego rodzaju podgrzewacz ma służyć w mieszkaniu, na pewno kilkudziesięciolitrowy zbiornik starczy (chociażby 60 litrów). Lecz jeśli podgrzewacz ma obsłużyć kilka łazienek… na pewno tego rodzaju niewielki zbiornik nie wystarczy. Z drugiej strony podgrzewacze przepływowe są stosowane przeważnie tam, gdzie nie ma potrzeby podgrzewać sporych strumieni wody. Może być m.in. stosowany skutecznie przy bateriach obsługujących zlew w łazience. Większe pogrzewacze przepływowe mogą również być użytkowane na przykład przy prysznicach, ale też z niezbyt dużym strumieniem wody. Zatem łatwo zauważyć, że wybór podgrzewacza musi zależeć głównie od tego, jak dużo ciepłej wody trzeba użytkować w danym czasie. Mocną cechą podgrzewaczy przepływowych jest to, że zabierana jest energia tylko w chwili użytkowania gorącej wody, z drugiej strony podgrzewacze pojemnościowe muszą co jakiś czas pobierać energię aby podtrzymać w zbiorniku wodę na nastawionej temperaturze. 

Obecnie przepływowe podgrzewacze wody są dosyć raz za razem wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody. Bardzo popularnymi podgrzewaczami przepływowymi są urządzenia firmy Junkers – gazowe podgrzewacze z otwartą komorą spalania. Oczywiście teraz wytwardza się na szeroką skalę również podgrzewacze na energię elektryczną – bo wprawdzie nie zawsze jest dostęp do gazu. W przepływowych podgrzewaczach wody wymiennik ciepła z wężownicą potocznie nazywa się nagrzewnicą. Najnowsze przepływowe podgrzewacze wody użytkowane są niezmiernie entuzjastycznie ze względu na naprawdę dużą sprawność, która bez problemów przekracza 85%! Jeśli masz na myśli elektryczne przepływowe podgrzewacze wody, potrzebna jest dosyć duża moc, dlatego przy wielkich wydatkach wody potrzebne są sieci trójfazowe. Jeśli rozchodzi się o podgrzewacze elektryczne działające na jednej fazie, oczywiście nie mogą one podgrzać dużych strumieni – a co za tym idzie ich wykorzystanie jest mocno ograniczone. Takie jednofazowe przepływowe podgrzewacze można użytkować na pewno jako źródło wody do umycia rąk, w podbramkowych sytuacjach jako źródło wody do prysznica.

Podgrzewacz cwu to na pewno urządzenie, które wykorzystywane jest niemal w każdej mieszkaniowej instalacji wodnej. Jest to urządzenie, które jak każdy wie przygotowuje cwu. Podgrzewacze stosuje się w głównej mierze w łazienkach, często montuje się je również w piwnicach domów jednorodzinnych albo ot tak przy kotłach, jeśli nie ma piwnicy (co współcześnie jest niezwykle częstym zjawiskiem, szczególnie jeśli rozchodzi się o nowoczesne domy budowane tanim kosztem). Podgrzewacze wody trzeba wprost podzielić na pojemnościowe a także przepływowe. Można też wymienić w tej kwestii zasobniki ciepłej wody użytkowej. Jeśli rozchodzi się o podgrzewacze pojemnościowe, działają one w bardzo specyficzny sposób. Wyraźnie gromadzona jest woda w zbiorniku, który nie jest ważną częścią podgrzewacza. Wodę tą się podgrzewa, a następnie trzymana jest ustalona temperatura wody. W czasie zużywania ciepłej wody zbiornik jest napełniany i włącza się dogrzewanie wody. Dzięki temu mamy przez cały czas w zbiorniku gorącą wodę.Poza tym jeżeli chodzi o podgrzewacze przepływowe, grzeją one wodę bardzo szybko. Co to oznacza? Znaczy to, że takie podgrzewacze nie posiadają zbiorników na wodę, przez co są o wiele mniejszych rozmiarów. Woda przepływa przez podgrzewacz i jest podgrzewana tylko w momencie przepływu. Da się wiele pisać o złych stronach i pozytywach tychże rozwiązań. Można być pewnym, że i jedne i drugie podgrzewacze mają swoje zastosowanie przez wzgląd na swoje dobre i złe cechy.

Bojler to wprost zbiornik z ciepłą wodą użytkową, a względnie zbiornik w którym taką wodę się podgrzewa. Inaczej da się nazwać tego typu bojler termą elektryczną, jeszcze inaczej podgrzewaczem wody, ogrzewaczem – jest jeszcze mnóstwo innych pokrewnych. Wykorzystanie bojlerów jest teraz naprawdę popularne. Jest tak naprawdę sporo korzyści, jakiego rodzaju daje nam bojler. Wyjątkowo jeden bojler może zasilać niemało punktów poboru wody. Jest to niezwykle istotna sytuacja i bezsprzecznie duża przewaga nad przepływowymi podgrzewaczami. Dzisiejsze bojlery mają z pewnością możliwość zaprogramowania pracy podgrzewacza, ustalania dokładnie temperatur wody. Bojler nie w każdym przypadku musi być urządzeniem elektrycznym. Natomiast bojlery elektryczne zasilane są z reguły z jednej fazy (230V). Rzadko da się natknąć się na bojlery elektryczne trójfazowe. Bezspornie trójfazowe są zazwyczaj podgrzewacze przepływowe. Są również ogromnie popularne bojlery gazowe. Przeważnie są to bojlery przepływowe, są także bojlery na gaz pojemnościowe.

Z pewnością ogromnie popularne stały się w ostatnich latach bojlery elektryczne. Na pewno wszędzie tam, gdzie jest dostęp do gazu instaluje się głównie bojlery podgrzewane gazem… No cóż, ale nie wszędzie jest doprowadzony gaz, co więcej jeżeli mamy na myśli większe miasta! Szczegółowo tak jest. Bojler elektryczny w rzeczywistości nie powinien być zasilany trzema fazami. Tak w gruncie rzeczy wystarczy sieć jednofazowa. W zasadzie rozchodzi się o to, że bojlery naprawdę nie muszą posiadać wysokiej mocy, mają po prostu dość czasu na podgrzanie wody. Samo podtrzymanie temperatury na nastawionym poziomie nie jest tak niesłychanie energochłonne – wystarczą malutkie moce żeby to podtrzymać. W naszych czasach można odszukać bojlery elektryczne przeróżnych producentów. Do zastosowań domowych, zwłaszcza jeśli mówimy o jednej łazience wystarczy bojler elektryczny z zasobnikiem mniej więcej 100 litrów, czasem wystarczy 60, czasem 120… ale chyba najlepiej schodzą bolery elektryczne z zasobnikiem o wielkości 80 litrów – to tak rzeczywiście na dzień dzisiejszy jest standard.

Zakup zasobnika to nie jest w rzeczywistości sezonowy wydatek – tak naprawdę kupujemy zasobnik co kilka, a nawet kilkanaście lat. Toteż powinno się prawidłowo wybrać. Zakup musi być dobry, niekoniecznie trzeba wybrać ten najtańszy w zakupie – ponieważ przez cały szereg lat można wiele zyskać lub stracić na samym użytkowaniu. W związku z tym wskazane jest sobie w tej chwili odpowiedzieć na to pytanie – jakiego rodzaju zasobnik będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni?

Oczywiście warto przyciągnąć uwagę na pojemność zasobnika. Trzeba sobie teraz zdać sprawę z jednej niezmiernie ważnej rzeczy. Mianowicie masz na myśli straty ciepła. Im wyższa temperatura wody, tym większe będą straty ciepła. Z tej przyczyny należałoby uniknąć podgrzewania wody do wybitnie wysokich temepratur w celu późniejszego zmieszania jej z zimną wodą. Najlepiej, jeśli woda będzie podgrzewana do temperatury użytkowej. Oczywiście nie można uzyskać tego rodzaju temperatury, albowiem od czasu do czasu jest zapotrzebowanie na wodę o temperaturze 60 stopni Celsjusza, kiedy indziej o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Ale bez wątpienia podgrzewanie wody do temperatur niezwykle wysokich ( między innymi dużych aniżeli 75-80 stopni) naraża nas na spore straty, albowiem faktycznie przez cały czas będziemy zmuszeni mieszać gorącą wodę z zimną. Fajnie, ale ktoś powie, że w takim przypadku nie wystarczy mu gorącej wody nawet na wzięcie prysznica. Co w takim razie? Standardowo źle został dobrany bojler a poniekąd pojemność zbiornika na podgrzewaną wodę – jest ot tak za mały. W takim razie na nieszczęście powinno się podgrzewać wodę do wysokiej temperatury – niemniej jednak rachunki za energię będą o wiele większe aniżeli w przypadku bojlera z większym zbiornikiem. Wyjściem z tej sytuacji może być na sto procent zwiększenie bojlera… ale to bezsprzecznie dodatkowe koszty.

Weźmy pod lupę bojler elektromet w wersji dwupłaszczowej o pojemności 100 litrów. Jest to urządzenie przeznaczone do podgrzewania i przechowywania ciepłej wody na potrzeby mieszkań, domów i wielu innych miejsc, na przykład warsztatów. Oczywiście bojler elektromet to urządzenie ciśnieniowe, sam zbiornik wykonany jest z blachy stalowej pokrytej warstwą emalii ceramicznej. Oczywiście ma to za zadanie chronić powłokę przed korozją. Oczywiście taka warstwa dodatkowo jest chroniona przez anodę magnezową, którą wymieniać należy co 12-18 miesięcy. Z informacji technicznych na pewno warto tutaj jeszcze podać fakt, że izolacja termiczna wykonana jest z pianki polistyrenowej. Ważna sprawa, to długość gwarancji na urządzenia tego typu. Otóż jeśli chodzi o bojlery elektromet, to w tej wersji można liczyć nawet na 4 lata gwarancji, co jest naprawdę bardzo dobrą informacją. Zważywszy na koszt urządzenia (około 700 złotych), to naprawdę się opłaca. Jakość bardzo dobra!